loading...

fatiimehh

بازدید : 72
يکشنبه 19 مرداد 1399 زمان : 14:38

اگر کسی برایتان درباره ماجراهایی ترسناک از جنگلی مرموز حرف بزند، اولین حدسی که می‌زنید این است که آن شخص فیلم ترسناکی که شب قبل دیده را تعریف می‌کند. شاید هم مستندی درباره یکی از جنگل‌های مرموز آن سر دنیا تماشا کرده یا مطلب و کتابی از ادبیات وحشت خوانده است! اما همان‌طور که خودتان هم می‌دانید این ماجراها فقط در فیلم‌ها و کتاب‌ها اتفاق نمی‌افتد.

در واقعیت هم نقاط و جاذبه‌های گردشگری ترسناک و رازآلود زیادی وجود دارد که گردشگران کنجکاو و ماجراجو را به سمت خود می‌کشاند مثل جنگل جیغ در همین کشور خودمان.

جنگل جیغ یکی از آن مقاصد رازآلود کشورمان است که علاوه بر طبیعت زیبا و مناظر شگفت انگیز و چشم نواز کمی ترس و وحشت را هم چاشنی خود کرده است! خیلی از ما وقتی تعطیلاتی کوتاه و فرصتی برای تفریح داریم، رفتن به جنگلی سرسبز و خوش آب و هوا اولین انتخابمان است تا نفسی تازه کنیم.

جنگل‌هایی که منبع آرامشند اما گاهی هم می‌توانند ماجراهایی را در دل خود پنهان کنند و پر رمز و راز و وهم آلود باشند. اگر دلتان می‌خواهد کمی هیجان و ماجراجویی را تجربه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به جنگل جیغ که جنگلی مرموز و ترسناک در نزدیک مشهد است سر بزنید.

جنگل جیغ
جنگل جیغ

جنگل جیغ کجاست؟

روستای سربرج روستایی از توابع بخش طرقبه در مشهد است، که جنگلی مرموز را در خود جای داده است. جنگل سربرج، معروف به جنگل جیغ تا چند سال پیش فقط جنگلی سرسبز و خوش آب و هوا بود که مسافران مشهد و محلی‌ها تعطیلات آخر هفته خود را کنار رودخانه‌اش می‌گذراندند.

اما از سال ۹۰ به خاطر صداهایی که شب‌ها از آن‌جا به گوش می‌رسد به جنگلی وهم آلود تبدیل شده که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. با این حال خیلی‌ها هم جرات رفتن به آن به خصوص شب ماندن در آن‌جا را ندارند.

جنگل جیغ از جاذبه های گردشگری مشهد که با این شهر حدود ۴۵ دقیقه رانندگی، فاصله دارد.

جنگلی که شب تا صبح جیغ می‌کشد!

روزها در جنگل جیغ همه چیز طبیعی و عادی است. صدای چهچهه پرندگان و آب رودخانه به گوش می‌رسد و آرامشی بی‌نظیر نصیب آن‌هایی می‌شود که راهی این جنگل شده‌اند.

اما همین که شب می‌رسد و هوا تاریک می‌شود صداهایی عجیب و غریب که شبیه جیغ یا سوت است از جنگل شنیده می‌شود و تا سپیده دم هم ادامه دارد. صدایی که برخی می‌گویند شبیه جیغ زنی است که زنده زنده در آتش می‌سوزد! این طور که به نظر می‌رسد علاوه بر ترسناک بودن ماجرا کمی جنایی هم شد!

برخی از اهالی می‌گویند که جنگل جیغ نفرین شده است و اجنه و شیاطین در آن زندگی می‌کنند.

این موجودات ماورایی شب‌ها در جنگل پرسه می‌زنند و جیغ‌ها و صداهای ترسناک هم مربوط به آن‌هاست. عده‌ای دیگر هم بر این باورند که این صداها مربوط به ملخ‌هایی می‌شود که به این منطقه هجوم می‌آورند و شب که می‌شود در جنگل برای خودشان آواز سر می‌دهند! افراد دیگری هم هستند که این جیغ‌ها را ناشی از پیچیدن باد در میان شاخ و برگ درختان و تغییرات آب و هوایی می‌دانند.

در این میان ماجرای رودخانه نیز این شایعات را تقویت کرد و ترس و شک به این که واقعا پدیده‌ای ترسناک و شگفت انگیز در حال رخ دادن است، در دل اهالی بیشتر شد. جنگل جیغ در دره رودخانه‌ای قرار دارد که یکی از سرچشمه‌های سد طرق است و برخی از فصول سال خشک می‌شود.

اما از سال ۹۰ که این صداها به گوش می‌رسد آب رودخانه در همه فصل‌ها جاری بوده و خشک شدن آن متوقف شده است. وقتی پدیده‌ای شگفت انگیز رخ می‌دهد و ماجرا از حالت معمول فاصله می‌گیرد، بازار شایعات و حدس و گمان‌ها نیز داغ می‌شود. اما حقیقت ماجرا چیست؟ اگر داستان اجنه منطقی و واقعی به نظر نمی‌رسد، پس دلیل این سر و صداها چه چیزی می‌تواند باشد؟

جنگل جیغ مشهد

راز این جنگل وهم انگیز چیست؟

اوایل اهالی روستا خیلی به این سر و صداها توجه نشان نمی‌دادند و فکر می‌کردند صداها گذراست. پس از مدتی که این صداها ادامه پیدا کرد و دهیار روستای سربرج طرقبه متوجه ترس بعضی از افراد محلی و گردشگران شد، تصمیم گرفت موضوع را به بخشداری منطقه اطلاع بدهد.

کارشناسانی که برای تحقیق به جنگل جیغ آمدند متوجه شدند این صداها مربوط به گونه‌ای خاص از جیرجیرک‌هاست. جیرجیرک‌هایی که در زبان محلی به آن‌ها “کز” می‌گویند و سال‌های پر بارش سر و کله‌شان در جنگل جیغ پیدا می‌شود.

گاهی حتی بر روی هر درخت تا ۳۰۰۰ جیرجیرک هم می‌نشیند، که نتیجه آواز دسته جمعی آن‌ها می‌شود همین صداهای عجیب و غریب که شبیه جیغ و زوره به نظر می‌رسد. اصل ماجرا همین است. حال اگر هوس سفری پرماجرا کردید و بدتان نمی‌آید کمی وهم و ترس هم چاشنی آن باشد، زمانی که به مشهد سفر کردید حتما به این جنگل سرسبز و زیبا هم سر بزنید.

پاییز فصلی است که طبیعت رخت هزار رنگ به تن می‌کند و فصل محبوب طبیعت گردان برای جنگل نوردی است. آژانس‌ها و تورهای مسافرتی بسیاری هم هستند که مقصدشان جنگل جیغ است و می‌توانید با آن‌ها همراه شوید. همچنین مردم مشهد فرهنگ و سنن جالبی دارند اگر علاقه مند به آشنا شدن این فرهنگ هستید می توانید بر روی عبارت آداب و رسوم مردم مشهد کلیک کنید.

شب را کجا بمانیم؟

اگر وسایل کمپینگ در طبیعت را با خودتان ببرید می‌توانید چادر برپا کنید و شبی خاطره انگیز را در جنگل جیغ به صبح برسانید.

همچنین با توجه به نزدیکی این جاذبه گردشگری به شهر مشهد، خیلی از افراد از صبح به جنگل می‌آیند اما شب برای خواب و استراحت به مشهد برمی‌گردند.

برای اقامت در مشهد گزینه‌های متنوعی مانند رزرو هتل، هتل آپارتمان، سوئیت و مهمان‌سرا پیش روی شماست. اما به جز این‌ها اجاره ویلا و آپارتمان شخصی هم می‌تواند انتخاب شما باشد. بهتر است قبل از مسافرت و به صورت آنلاین از طریق سایت شب گزینه‌های مختلف برای اقامتگاه را بررسی کنید تا در نهایت محل اقامت مورد نظرتان را انتخاب و رزرو کرده و با خیال راحت راهی سفر شوید.

منبع وبلاگ شب

بازدید : 89
سه شنبه 14 مرداد 1399 زمان : 11:39

دریاچه‌های تار و هویر کجاست؟

از تهران که به سمت شهرستان دماوند برویم به یکی از شگفتی‌های طبیعت برمی‌خوریم، که شاید قبل از این اسم آن را نشنیده باشیم و به سراغش نرفته باشیم. دریاچه‌های تار و هویر در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و غرب شهر فیروزکوه در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارند. فاصله این دو دریاچه از تهران حدود ۱۱۲ کیلومتر، از دماوند ۳۰ کیلومتر و از فیروزکوه ۶۲ کیلومتر است.

دریاچه تار و هویز

چگونه به دریاچه‌های تار و هویر برسیم؟

دریاچه‌های تار و هویر از دو مسیر زیر قابل دسترس است:

۱)طبق این مسیر برای رسیدن به دریاچه‌های تار و هویر باید خود را به شهرستان دماوند برسانید و پس از آن به سمت آبادی چنار عرب‌ها بروید. از این آبادی وارد جاده معدن شده و بعد از پشت سر گذاشتن چیزی حدود ۴۰ کیلومتر جاده خاکی به دریاچه تار می‌رسید.

۲)از دماوند که به سمت فیروزکوه بروید باید وارد خروجی دلیچای شوید و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر بگذرید. بعد از آن باید حدود ۱۴ کیلومتر جاده خاکی را پشت سر بگذارید تا به دریاچه برسید.

از آن‌جایی که مسیر دوم جاده خاکی کمتری دارد نسبت به مسیر اول هموارتر بوده و عبور از آن برای ماشین‌های معمولی و غیرآفرودی آسان‌تر است. البته این را هم بگوییم که خیلی از افراد این مسیر خاکی را بدون ماشین و پیاده طی می‌کنند. اگر شما هم آمادگی بدنی دارید بد نیست این مسیر را پیاده روی کنید و از طبیعت اطراف لذت ببرید.

دریاچه تار

بهترین فصل سفر به دریاچه‌های تار و هویر کدام است؟

از آن‌جایی که دریاچه‌های تار و هویر در منطقه کوهستانی قرار دارند از آب و هوایی سرد برخوردارند، بنابراین بهترین فصل سفر به این منطقه و اقامت در آن خرداد و فصل تابستان است. در فصل گرما در این منطقه آب و هوایی مطبوع و خنک انتظار شما را می‌کشد. البته دریاچه‌های تار و هویر در تمام فصول سال زیباست اما در فصول سرد سال با کاهش دما و بارش برف و یخ زدگی دسترسی شما به این منطقه را دشوار می‌شود.

دریاچه تار

از این دو دریاچه بیشتر بدانیم

بعضی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که دریاچه‌های تار و هویر یک دریاچه هستند در صورتی که این دو دریاچه از هم مجزا بوده و در فاصله ۵۰۰ متری از هم قرار دارند. میانگین طول دریاچه تار که در حصار خط الراس دوبرار و زرین کوه واقع شده حدود ۳/۱ کیلومتر است و به طور میانگین ۴۰۰ متر عرض دارد. این دریاچه آب شیرین در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و عمق آب آن بسته به فصلی که در آن قرار داریم بین ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر متغیر است.

همچنین دریاچه هویر حدود ۹۰۰ متر طول،۱۵۰ متر عرض و ۱۵ متر عمق دارد. در ضمن دریاچه هویر به وسیله کوه دوبرار از دریاچه تارجدا می‌شود.

از آن‌جایی که دریاچه‌های تار و هویر در حصار کوه قرار دارند، می‌توانیم بگوییم با کنار هم قرار گرفتن این کوه‌ها گودال‌هایی ایجاد شده و دریاچه تار و دریاچه هویر در آن شکل گرفته‌اند.

شاید برایتان سوال باشد که آب این دریاچه‌ها از کجا تامین می‌شود. باید بگوییم چیزی حدود ۷۰ درصد آب این دو دریاچه از بخش شمالی و ارتفاعات آن با ذوب شدن برف‌ها تامین می‌شود. دو کوه سیاه چال و شاه نشین و آبراهه‌های فصلی و رودهای تار و هویر بخشی دیگر از آب دریاچه را تامین می‌کنند.

در درون دریاچه گیاهانی رشد کرده‌اند اما اطراف دریاچه از نظر پوشش گیاهی ضعیف است. البته با وجود فرسایش خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی، هنوز هم می‌توانید با سفر به دریاچه‌های تار و هویر برای خودتان آویشن بچینید. میش البرزی، قوچ و کل بز جانورانی هستند که در طبیعت این منطقه زندگی می‌کنند.

همچنین آبزیانی مانند ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر، ماهی زردکش و ماهی قزل آلای خال قرمز درون دریاچه یافت می‌شوند.

تفریحات دریاچه تار و هویز

با سفر به دریاچه‌های تار و هویر چه تفریحاتی داریم؟

دریاچه‌‌های تار و هویر برای تفریحات آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری و شنا مناسب هستند. در ادامه به چند مورد از تفریحاتی اشاره می‌کنیم که با سفر به دریاچه‌های تار و هویر می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

شنا: شنا و آب بازی در فصل تابستان از مهیج‌ترین و لذت بخش‌ترین تفریحات این دو دریاچه است. البته در این منطقه امکانات و تمهیداتی برای شنا کردن شما وجود ندارد پس حواستان باشد ناشیانه و بدون در نظر گرفتن خطرات احتمالی تن به آب نزنید.

ماهیگیری: ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که می‌توانید در برخی فصول سال این منطقه انجام دهید البته به این شرط که مجوز مورد نیاز را از سازمان حفاظت از محیط زیست دریافت کرده باشید.

قایقرانی: درون دریاچه تار می‌توانید قایقرانی کنید اما در اطراف دریاچه امکاناتی برای این کار وجود ندارد و باید خودتان قایق مورد نظرتان را (قایق بادی، پدل برد، کایاک و…) همراهتان ببرید.

کوهنوردی: بسیاری از علاقه مندان به کوهنوردی با سفر به این منطقه رشته کوه قره داغ و زرین کوه را به عنوان مقاصد کوه ‌پیمایی خود انتخاب می‌کنند.

دوچرخه سواری: اگر اهل دوچرخه سواری و کمی هم حرفه‌ای هستید، می‌توانید با دوچرخه سواری در مسیر خاکی و روی تپه‌ها اوقات خوش و خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنید.

هویز

شب را کجا بمانیم؟

بعضی از افراد از صبح زود به سمت دریاچه‌های تار و هویر راه افتاده و قبل از رسیدن شب به خانه برمی‌گردند. اما اگر شما قصد اقامت و شب ماندن در این منطقه را دارید یکی از گزینه‌های پیش روی‌تان کمپینگ در طبیعت و چادر زدن است. البته حواستان باشد شب‌‌های این منطقه در همه فصول سرد است پس لباس گرم به مقدار کافی و کیسه خواب همراه خود ببرید.

اگر هم کودکی همراه خود دارید یا به هر علتی کمپینگ در طبیعت در طول شب برایتان سخت است، می‌توانید اقامت در اقامتگاه‌های شهرهای اطراف (دماوند و فیروزکوه) را انتخاب کنید. برای مثال قبل از سفر می‌توانید با انتخاب و اجاره ویلا، سوئیت و آپارتمان شخصی به صورت آنلاین با خیالی راحت اقامت در دماوند را برای خود خاطره انگیز کنید.

محل اقامت شما در سفر و آسایش و امکاناتی که برایتان در نظر گرفته می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد. ما در سایت شب با معرفی اقامتگاه‌های شخصی مطمئن، تمیز و با امکانات مناسب سفر را برای شما آسان تر و دلچسب‌تر می‌کنیم.

فقط ای کاش وقتی به طبیعت می رویم با ان مهربان باشیم

منبع: وبلاگ شب

بازدید : 87
دوشنبه 6 مرداد 1399 زمان : 17:07

چالوس، یکی از شهرستان های شمالی است که به خاطر شرایط مساعد جغرافیایی و چشم انداز های زیبایی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است که البته این توجه دارای ویژگی مثبت و هم منفی بوده است. زیبایی منطقه سبب پیشرفت و شناخت جهانی منطقه گشته است ولی از طرفی سبب کاهش گونه های متفاوت حیوانی و گیاهی گردیده است.

معرفی چالوس

نام این شهر در گذشته سالوس یا شالوس بوده که امروزه به چالوس معروف شده است. این شهر در استان مازندران واقع شده است که مردمان بومی آن به زبان مازندرانی صحبت می کنند. از ویژگی های اقلیمی این شهر می توان به ارتفاع صفر از سطح دریا، میانگین دمای ۴ درجه، میانگین بارش سالانه ۷۸۵ و نداشتن حتی یک روز یخبندانی در زمستان اشاره نمود. چالوس بیشتر از اینکه منطقه مسکونی باشد، منطقه گردشگری محسوب می شود. در طی فصول مختلف سال گردشگران زیادی از چالوس دیدن می کنند. و برای اقامت در این شهر زیبا اقدام به اجاره ویلا، سویئت و یا اقامت در هتل ها می نمایند.

جاذبه ی گردشگری چالوس

مناظر زیبای چالوس به گونه ای است که توجه هر مسافری را جلب می نماید؛ به خصوص طبیعت بکر آن در فصل بهار و تابستان توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. این شهر دارای مکان های دیدنی فراوانی است که در ادامه به آن اشاره می شود.

کاخ چایخوران

این کاخ متعلق به دوران پهلوی اول می باشد که در جنوب شهر، میدان معلم واقع شده است. این کاخ در متراژ ۴۰۰۰ متر مربع در یک طبقه و زیر زمین احداث شده است. امروزه از این مکان برای اداره میراث فرهنگی استفاده می شود.

کاخ چایخوران

کاخ ملکه مادر

این کاخ متعلق به دوره پهلوی دوم می باشد که در روستای مازوپشته در مجاورت جنگل احداث گردیده است. علت نام گذاری این کاخ به این دلیل است که این مکان برای اقامت موقت مادر محمد رضا شاه که همسر دوم رضا شاه بود، احداث گردید. این کاخ در دوطبقه بنا شده است.

دلیل علاقه شاهان پهلوی به چالوس، آب و هوای مساعد و مناظر زیبای آن می باشد. که امروزه این دسته از کاخ ها به عنوان آثار باستانی شناخته می شوند.

پارک جنگلی و تله کابین نمک آبرود

تنها پارک در ایران که با مساحت ۲۰۰ هکتار تحت حفاظت سیستم اکولوژیکی است، پارک نمک آبرود می باشد. یکی از گونه های گیاهی به نام شمشاد در این منطقه به بیش از ۷۰۰ سال عمر دارد. یکی از جذاب ترین وسیله های تفریحی در این پارک، تله کابین است که گردشگران توسط آن به بالای قله مدوبن منتقل می شوند. تله کابین شامل ۲۴ کابین ۴ نفره است که قابلیت جابجایی روزانه هزار تا دو هزار مسافر را دارد.

تله کابین نمک آبرود

پارک جنگلی فین چالوس

در ۶ کیلومتری چالوس بین چالوس و مرزن آباد، جنگل زیبا با گونه های متفاوت حیوانی و گیاهی وجود دارد. یکی از زیبا ترین مکان های این جنگل پل سنگی طلا جو است که بر روی رودخانه ای که از وپمیان جنگل می گذرد، قرار گرفته است. در میانی ترین قسمت این جنگل تالابی پوشیده از نیلوفر آبی است. بهترین زمان بازدید از این جنگل زیبا اردیبهشت ماه می باشد.

آبشارهای چالوس

آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت واقع شده است. منطقه ای بسیار زیبا در ییلاقات کلاردشت محسوب می شود. این آبشار حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و بسیار پر آب است به گونه ای که در تمام فصول سال آب از آن جاری است.

آبشار هریجان، یکی از زیبا ترین آبشار های چالوس است که در نزدیکی روستای هریجان قرار دارد و نام این آبشار از این روستا برگرفته است. این آبشار از گردنه هزارچم می گذرد و بیش از ۹ متر ارتفاع دارد. آبشار هریجان در میان کوه و جنگل، زیبایی و چشم انداز فوق العاده ای دارد.

آبشارهای چالوس

دریاچه های چالوس

سد دریوک

این سد باعث ایجاد دریاچه ای زیبا به وسعت یک هکتار در دامنه کوه دال کمر شده است. عمق این دریاچه حدود ۵ متر می باشد. آب این دریاچه شیرین بوده و زیستگاه طبیعی پرندگان بومی و وحشی می باشد که در زمستان سطح دریاچه را غاز ها و مرغابیان مهاجر می پوشانند.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان قرار دارد. بارز ترین ویژگی و زیبایی این دریاچه موقعیت جغرافیایی آن است چرا که این دریاچه در گودال بزرگی که دور تا دور آن را تپه ها احاطه کرده اند ایجاد شده است. این دریاچه حدود ۴ متر عمق دارد و آب این دریاچه شیرین بوده و از چشمه های اطراف تامین می شود.

دریاچه ولشت

حیات وحش چالوس

چالوس یکی از مناطقی است که به دلیل حضور انسان، نسل حیوانات به خصوص حیوانات وحشی در خطر انقراض است. در مناطق چالوس حیواناتی مثل: پلنگ، کل و بز، قوچ گراز، روباه، آهو، خرس قهوه ای، گوزن دیده شده است. البته این منطقه شاهد حضور پرندگان مهاجر می باشد که در فصل زمستان دریاچه های چالوس را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کنند. در فصل زاد و ولد، شکار در این منطقه ممنوع بوده و محیط بانان همواره از این منطقه محافظت می کنند.

منبع : وبلاگ شب

بازدید : 90
يکشنبه 29 تير 1399 زمان : 15:46

تهرانِ امروز چیزی بیش از شهر است، پایتخت بزرگی که بسیاری از شهرستان‌ها و مناطق مختلف را در اطراف خود می‌بیند. برخی از این مناطق بسیار شگفت انگیز بوده و برای گذران آخر هفته‌ای آرام‌بخش بسیار عالی هستند. ازآنجاکه بسیاری از مردم تهران در دل شلوغی با هیاهو شهر دست و پنجه نرم می‌کنند، این مسئله دشوار نیست که به دنبال ییلاق‌های خوش و آب‌وهوا در اطراف تهران باشند. برای این منظور، ما در این مقاله درباره معروف‌ترین و بهترین ییلاق‌های اطراف تهران مطالبی را به‌تفصیل بیان می‌کنیم؛ با سایت شب همراه باشید.

خوش آب و هوا ترین ییلاقات اطراف تهران

در زیر یک‌به‌یک ییلاقات خوش و آب و هوای معروف تهران را معرفی می‌کنیم، هرکدام از این مناطق می‌توانند تجربه‌ای بی‌مانند باشند:

لواسان

ییلاقات اطراف تهران لواسان

لواسان شهری کوچک در اطراف استان تهران است که در نزدیکی کوه‌های شرقیِ پایتخت ایران قرار دارد. لواسان با مکان ها و جاذبه های گردشگری جذاب مساحتی حدود ۷۰ کیلومترمربع، منطقه‌ای از کوه‌های زیبا، جاده‌های کشور، آب‌وهوایی پاک و ویلاهای لوکس است.

این محل برای بسیاری از خانواده‌های تهرانی، جایی برای سپری کردن لحظاتی آرامش‌بخش است. بعضی از ایرانی‌ها حتی لواسان را بورلی هیلز یا سوئیس تهران می‌خوانند. بسیاری از افراد بومی این مکان، متخصصان باغبانی هستند و از پرورش باغ‌های زیبای خود لذت می‌برند.

لواسان در شمال توسط کوه‌های ورجین، باغداره، کند و افجه، از غرب به کوه‌های قصران، از شرق و شمال شرقی توسط ایرا، فیل زمین، لواسانکوه و کوه‌های جاجرود و از جنوب به تلو، قوچک، زینکوه واراکوه احاطه شده است.

پس از غروب خورشید، این شهر زیبا به لطف روشنایی رنگارنگ شب و جَو جادویی که از طریق خیابان‌ها و پارک‌ها گسترش می‌یابد، چشم‌اندازی متفاوت می‌یابد. اگر شما در تهران زندگی می‌کنید، این شهر نقطه‌ای عالی برای داشتن تعطیلات آخر هفته است.

برای رسیدن به لواسان از هر سمتی که هستید باید خودتان را به بزرگراه شهید بابایی برسانید، اگر از سمت غرب حرکت می‌کنید، بهتر است نخست خود را از بزرگراه شهید زین‌الدین به بزرگراه شهید باقری و سپس به بزرگراه شهید بابایی برسانید و بعد از آن با دیدن تابلو جاده لشکرک، این جاده را تا انتها بروید تا به لواسان برسید.

فشم

ییلاقات اطراف تهران فشم

فشم، همچنین به نام اوشان فشم نیز شناخته می‌شود که در ناحیه رودبار قصران در شهرستان شمیران واقع‌شده است. شمیران از چهار منطقه تجریش، لواسان، شمشک و فشم تشکیل‌شده است. طبیعت زیبای اوشان فشم واقع در ۲۵ کیلومتری شمال شرق تهران و در مسیر جاده لشکرک است.

اوشان، فشم و میگون با داشتن بسیاری از باغ‌های میوه و آب‌وهوای بهاری، منطقه‌ای فوق‌العاده برای روزهای آخر هفته تهرانی‌ها است. برای رسیدن به فشم، بزرگراه شهید زین‌الدین را به شرق بروید و وارد بزرگراه شهید باقری شوید، سپس از طریق بزرگراه بابایی به جاده لشکرک و سرانجام فشم بروید. ییلاقات فشم از قطب های تفریحی تهران محسوب می شود. مردم تهران برای گذراندن تعطیلات آخر هفته در ویلاهای اجاره ای فشم اقامت می کنند و از آب و هوای این منطقه و امکانات ویلاهای لوکس و اقامتگاه های بومگردی فشم لذت می برند.

تنگه واشی

ییلاقات اطراف تهران تنگه واشی

تنگه واشی در ۱۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه واقع‌شده است. داشتن آب‌وهوای عالی، باعث شده است این منطقه در تابستان میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران باشد. شاید یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز سفر به تنگه واشی، وجود رودخانه بین دره‌های سنگی و قایقرانی در آن باشد.

از آنجا که این منطقه یکی از بهترین ییلاق‌های اطراف تهران است، مکان مناسبی برای سفرهای یک روزه می‌باشد. هزاران گردشگر در بهار، تابستان و حتی فصول سرد سال در حال سفر به تنگه واشی هستند. در مسیر تهران – دماوند، ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه، خروجی چپ به سمت تنگه واشی حرکت کنید. تنگه واشی از برترین جاذبه های گردشگری فیروزکوه محسوب می شود. ویلاها و سوئیت های اجاره ای فیروز کوه مقصد اقامت گردشگران در اطراف تهران است.

تِلو

ییلاق‌های اطراف تهران تلو

پارک ملی تلو در فاصله ۵ کیلومتری مسیر تلو در بزرگراه شهید بابایی واقع شده است. این مجتمع زیبا تبدیل به یک مرکز تفریحی در شرق تهران با تجهیزات کامل گردشگری، خدمات تفریحی و ورزشی است. لازم به ذکر است که جاده‌های منتهی به پارک پُر از مناظر زیبای طبیعی است که خاطرات خوبی را در ذهنتان ثبت می‌کند. برای رسیدن به این پارک طبیعی، باید بزرگراه شهید زین‌الدین را به سمت شرق بروید، سپس وارد خروجی دماوند شوید و بعد از دوربرگردان در سمت مخالف جاده به سمت تلو حرکت کنید.

چشمه اعلاء

ییلاقات اطراف تهران چشمه اعلا

چشمه‌ای در ۵۱ کیلومتری تهران وجود دارد که مردم محلی آن را چشمه اعلاء می‌نامند. اعلاء در فارسی به معنای «باارزش» است؛ دلیل این نام تراوش آب طبیعی از درون زمین به بیرون است. از آنجا که این منطقه یکی از جاذبه‌های توریستیِ تابستانه اطراف تهران است، اما مسافران در بسیاری از روزهای سال از این منطقه دیدن می‌کنند.

بااین‌حال، با یک برنامه یک روزه می‌توانید سفری به‌یادماندنی به چشمه اعلاء داشته باشید. برای رسیدن به این زیبایی، بزرگراه شهید زین‌الدین به سمت شرق را بروید، پس از عبور از بزرگراه شهید باقری، به سمت آزاد‌راه تهران – پردیس حرکت کنید. پس از ورود به شهر فیروزکوه و سپس وارد خیابان دانشگاه شوید و تا بالا به سمت شمال حرکت کنید.

دریاچه تار و هویر

ییلاقات اطراف تهران دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و هویر در استان تهران و در ۳۰ کیلومتری شرق دماوند قرار دارد. این دریاچه تکنونیکی (زمین‌ساختی) که دارای آب شیرین است، بیش از ۲۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می‌باشد. تنها ارتباط بین این دو دریاچه، از طریق جاده دماوند – دریاکنار است. دو دریاچه حدود ۵۰۰ متر با یکدیگر فاصله دارند. دریاچه تار با حداکثر طول ۱٫۳ کیلومتر و عرض متوسط ۴۰۰ متر و دریاچه هویر با طول تقریبی ۹۰۰ متر و عرض بالای ۱۵۰ متر، مکان‌هایی بسیار دیدنی هستند.

هویر و دریاچه تار در بین دو رشته کوهستان قره باغ (در شمال) و زرین (در جنوب) قرار دارد. سطوح آب این دریاچه‌ها در فصل‌های مختلف سال ممکن است متفاوت باشد. این منطقه دارای آب‌وهوای نسبتاً سرد است و محلی عالی برای شنا، قایقرانی و فعالیت‌های ماهیگیری است. هم چنین اقامت در ویلاهای دماوند می تواند برای هر گردشگری جذاب و آرامش بخش باشد. دریاچه‌ها از طریق شهر دماوند، چنار عرب‌ها، جاده معدن و درنهایت جاده خاکی قابل‌دسترسی هستند.

غار رود افشان

ییلاق‌های اطراف تهران غار رود افشان

روستایِ رود افشانِ دماوند در مسیر صعود به کوه‌های البرز مرکزی واقع‌شده است. در این مسیر نیز غار معروف رود افشان قرار دارد که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این غار در ارتفاع ۱۹۴۵ متر از سطح دریا و در بالای کوه‌های شمال شرقی روستا ایستاده قرار دارد.

دهانه غار با ارتفاع ۲۰ متر و طول ۲۹ متر و وجود انواع چکیده سنگ‌ها (ستونی از مواد معدنی که از کف غار به بالا آمده است) و ستون‌های طبیعی در راهرو‌ها، برخی از ویژگی‌های مهم این غار هستند. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از روستا می‌توانید به مسیر غار برسید.

غار بورنیک

ییلاقات اطراف تهران غار بورنیک

در مسیر دماوند – فیروزکوه و در نزدیکی روستای خوش آب‌وهوای هرانده، مقصدی جالب برای بسیاری از کوه نوردان و علاقه‌مندان به طبیعت وجود دارد. البته پیاده‌روی دو ساعته از هرانده تا غار بورنیک وجود دارد. غار بورنیک در ۱۳۵ کیلومتری تهران، ۲۳ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه و در ۶ کیلومتری روستای هرانده قرار دارد. ورودی غار ۱۰ تا ۱۵ متر طول متر و با ارتفاع ۶ متر است.

بورنیک از سه غار گسترده عظیم تشکیل شده است؛ در سقف هر غار شکاف اولیه (گسل) به‌خوبی نشان داده شده است. قسمت اصلی غار که دارای سفال‌های شکسته از دوره‌های مختلف تاریخ است، نشان از گذشته طول و دراز این محل دارد. برای رسیدن به هرانده با ماشین، باید بزرگراه شهید بابائی را به سمت شرق بروید تا وارد اتوبان تهران – پردیس شوید. تقریباً در پایان آزادراه، پس از بومهن و قبل از رودهن، شما وارد جاده فیروزکوه می‌شوید. در ۱۲ کیلومتری فیروزکوه، در سمت راست جاده، تابلو روستای هرانده قابل مشاهده است.

آبشار لالون (لالان)

ییلاق‌های اطراف تهران آبشار لالون (لالان)

آبشار و روستای لالون یکی از جاذبه‌های طبیعی و منحصر به فرد البرز جنوبی است. این آبشار در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی فشم قرار دارد و به دلیل ماهیت کوهستانی و چشمه‌های زیبا، منطقه‌ای عالی برای آخر هفته‌های شاد است. باغ‌ کوچه‌های زیبا، تنگه لالون و آبشار آن از جاذبه‌های طبیعی روستا هستند. تنگه لالون دارای آب‌وهوای بسیار مناسب و خنک است و برای فرار از گرمای فصل تابستان منطقه‌ای فوق‌العاده عالی است. برای دسترسی به لالون، جاده فشم را بروید تا به زغوان برسید. از زغوان و در سمت چپ جاده، مسیر باریکی برای رسیدن به لالون وجود دارد.

لار

دشت لار ییلاقات اطراف تهران

لار بزرگ‌ترین دره ایران است که در ۷۰ کیلومتری شرق تهران در جاده هراز واقع‌شده است. با توجه به تنوع شرایط آب‌وهوایی، آن را «دیوانه لار» نامیده می‌شود؛ از سوی دیگر، چشمه‌های متعددی که در این دره قرار دارد، این منطقه به یکی از بهترین ییلاق‌های اطراف تهران تبدیل کرده است. لار زیستگاه بسیاری از حیوانات مانند گراز وحشی، گرگ، روباه، پلنگ، بز، گوسفند، عقاب طلایی، گوزن، قزل‌آلا و انواع مارها است. با ورود به جاده هراز از بزرگراه بابائی و عبور از رودخانه، بومن و امامزاده هاشم، مناظر شگفت‌انگیز کوه دماوند را خواهید دید.

کلام آخر

فرار از مشغله‌های دنیای مدرن و رفتن به دامن طبیعت جهت کسب آرامش، ضرورت مهم این روزهای مردم تهران است. به دلیل حضور تهران در نزدیکی رشته‌های کوه‌های البرز و وجود آب‌وهوای خوب در این منطقه، موقعیت اطراف شهر تهران به منطقه‌ای فوق‌العاده برای سپری کردن لحاظی آرامش‌بخش تبدیل‌شده است. پس بدون نگرانی، ذهنیت خود را برای سفری یک روزه به این مناطق زیبا آماده کنید.

بازدید : 98
سه شنبه 24 تير 1399 زمان : 15:32

تهرانگردی و اجاره آپارتمان در تهران

تهران، شهری که پس از نام بردن از آن همه به یاد ترافیک و زندگی تجملاتی و آپارتمان های بلند آن می افتید. همیشه به عنوان شهری شلوغ و پرهیاهو برای بسیاری از مردم جذاب است. شاید از نظر بسیاری از مردم این پایتخت شلوغ، تنها مرکزیت سیاسی و اداری خوبی دارد و ویژگی های جذاب دیگری ندارد. اما اگر کمی به تهران گردی علاقفه داشته باشید حتما می توانید با کشف اماکن دیدنی تهران دید خود را نسبت به این شهر شلوغ تغییر دهید تا بتوانید در تعطیلات پیش روی خود تهران گردی را جایگزین سفرهای پر هزینه کنید. با ما همراه باشید تا با معرفی جذابیت های تهران، شما را شگفت زده کنیم.

اماکن دیدنی تهران از دوره قاچار

شهر تهران در دوران آقا محمد خان قاجار به عنوان پایتخت کشور انتخاب شد و پس از آن برای اقامت شاه های قاجار و پهلوی بناها و کاخ های مختلفی در آن ساخته شد که امروزه به عنوان موزه از آن بازدید می شود. هر کدام از این بنا ها به غیر از اینکه به عنوان یک بنای تاریخی از آن یاد می شود پیشینه هنر معماری ایرانیان را به رخ مردم می کشد. در ادامه به اختصار با برخی از مهم ترین آثار تاریخی تهران، بیشتر آشنا می شویم.

کاخ گلستان، از شمس العماره تا عمارت الماس

کاخ گلستان مجموعه ای کامل از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین کاخ ها و عمارت های است که در قلب تهران خودنمایی می کند. جالب است بدانید ساخت این مجموعه تاریخی از دوره صفویه آغاز شده و در دوره قاجار و پس از بازگشت ناصرالدین از فرنگ تکمیل شد.

در این مجموعه تاریخی آثاری از کمال الملک و دیگر هنرمندان ایرانی و خارجی قابل رویت است. همچنین سنگ قبر ناصرالدین شاه، سنگ مرمر و بسیاری از صنایع دستی دوران قاجاریه را می توانید در کاخ گلستان، ملاحظه کنید.

 • آدرس کاخ گلستان: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ مجموعه تاریخی کاخ گلستان
 • شماره تماس کاخ گلستان: ۰۲۱۳۳۱۱۳۳۳۵

کاخ سعد آباد تهران، مجموعه ای از کاخ های سلطنتی!

کاخ سعد آباد یکی از معروف ترین و جذاب ترین بناهای تهران است که هیچ وقت از بازدید کننده خالی نیست. این کاخ در خوش آب و هواترین و هیجان انگیز ترین قسمت شهر یعنی در شمال تهران قرار گرفته است. این مجموعه بزرگ برای تهرانی های پاتوقی برای گرفتن عکس های یادگاری شده چرا که چشم اندازهای زیبای باغ می تواند برای عکس های یادگاری بهترین ایده باشد. یکی از بههترین مکان ها برای اجاره خانه در تهران همین منطقه است.

کاح سعد آباد تهران

در گذشته ، کاخ سعد آباد محل استقرار تابستانی شاهان قاجار به حساب می آمد و برای همین بیشتر شبیه استراحتگاهی مجلل ساخته شده است اما چیزی از دیگر کاخ های شاهان قاجار کم ندارد. موزه برادران امیدوار، کاخ سبز و موزه نظامی پر طرفدارترین و پر بازدید ترین موزه های مجموعه سعد آباد به حساب می آیند.

 • آدرس کاخ سعد آباد: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری
 • شماره تماس کاخ سعد آباد: ۰۲۱۲۲۹۴۰۳۷۸

کاخ نیاوران، کاخ شاهنشاهی

کاخ نیاوران به عنوان آخرین کاخی که محمدرضا شاه و خانواده سلطنتی اش در آن زندگی می کنند معروف است. احتمالا با شنیدن نام این موزه به یاد خاطرات دوران مدرسه خود خواهید افتاد چرا که این کاخ جزو مهم ترین کاخ هایی است که باید هر ایرانی آن را بشناسد و به همین دلیل مدارس هر ساله دانش آموزان خود را برای بازدید از این مجموعه فرهنگی به اردو می آورند.

 • آدرس کاخ نیاوران تهران: تهران، انتهای خیابان شهید باهنر، مجموعه تاریخی کاخ های نیاوران
 • شماره تماس کاخ نیاوران: ۰۲۱۲۲۲۸۲۰۱۲
 • ساعت بازدید کاخ نیاوران: همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ عصر
عکس کاخ نیاوران تهران

موزه هنرهای معاصر، گنجینه ای ارزشمند از آثار هنرمندان

اگر اهل هنر باشید و دیدن نمایشگاه های آثار هنری و تاریخی جزو برنامه های همیشگی شما به حساب بیاید. دیدن موزه هنرهای معاصر تهران را نباید از دست بدهید. در این موزه می توانید آثار مختلفی از هنرمندان سراسر جهان را در گالری های مختلفی که در این موزه قرار داده شده است ببینید. یکی از معروف ترین آثاری که در موزه از آن نگهداری می شود اثری به نام «درمانگر» متعلق به رنه ماگریت هنرمند بلژیکی است.

جاهای تاریخی تهران موزه هنرهای معاصر

در خصوص موزه هنرهای معاصر بد نیست بدانید که این بنا در سال ۱۳۵۶ در پارک فرح یا همان پارک لاله تهران ساخته شده است. همچنین، جالب است بدانید، برای طراحی و ساخت ساختمان این موزه در زمان پهلوی، از «بادگیرهای کویری ایران» الهام گرفته شده است.

 • آدرس موزه هنرهای معاصر تهران: تهران، خیابان کارگر شمالی، نبش پارک لاله
 • تلفن موزه هنرهای معاصر: ۰۲۱۸۸۹۸۹۳۷۴

برج آزادی، بهترین جاهای دیدنی تهران

بد نیست پس از از کسب اطلاعات در مورد بهترین مکان های تاریخی تهران کمی از مکان های معروف و دیدنی تهران صحبت کنبم. مکان هایی که تهران را با شنیدن نام آنها بهتر می شناسیم.

برج آزادی یکی از مکان های دیدنی تهران به حساب می آید که به عنوان نمادی از تهران برای مردم معروف است. کمتر کسی را می توان پیدا کرد که تهرانی باشد و این برج خوش قد و قامت را ندید باشد چرا که برج آزادی جدای از جذابیت های بصری ای که دارد به دلیل موقیعیت جغرافیایی مناسبش از جای جای تهران قابل دیدن است.

تصویر برج آزادی تهران

قدمت این برج به سال ۱۳۴۹ شمسی برمی گردد. برخی از این موضوع اطلاع ندارند که داخل برج امکاناتی مانند کتابخانه، نگراخانه، سالن کنسرت و یا حتی رستوران دارد، چرا که بیشتر مردم تنها با فضای بیرونی این کاخ آَشنایی دارند.

آدرس برج آزادی: میدان آزادی تهران

برج میلاد، نمادی از تهران مدرن

از برج میلاد، در کنار برج آزادی به عنوان دو نماد از تهران جدید و قدیم نام برده می شود.این برج بلند و جذاب در کنار بلند ترین برج های خاورمیانه خود نمایی می کنند و امروزه به عنوان چهارمین برج بلند مخابراطی جهان در کنار نام دیگر برج های دنیا می درخشد.

در سال های اخیر و با توجه به امکانات جذاب و مفرحی مانند؛ خدمات گردشگری، تفریحی، رستوران ها و کافه های جذاب، سالن همایش و کنسرت که در این برج برای مردم تدارک دیده شده پاتوقی همیشگی برای بسیاری از تهرانی ها به وجود آمده تا بتوانند جذاب ترین لحظات خود را در این برج بگذرانند. همچنین برج میلاد به عنوان مقصد تفریحی بسیاری از افرادی که برای اولین بار به تهران سفر کرده اند، به حساب می آید.

جاهای دیدنی تهران برج میلاد

آدرس برج میلاد تهران: تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، بزرگراه همت، ورودی اختصاصی برج میلاد تهران

پل طبیعت، از بهترین اماکن دیدنی تهران در شب!

اگر به دنبال یک پاتوق جذاب و جوان پسند برای پیاده روی در شب های تهران باشید و دوست داشته باشید تهران را زیر پاهای خود لمس کنید، می توانید بازدید از پل طبیعت را در اولویت برنامه های جذاب خود برای تهرانگردی قرار دهید. چرا که در سال های اخیر و پس از افتتاح این پل در پارک آب و آتش تهران، پل طبیعت، توانست نام خود را به عنوان یکی از بهترین و جذاب ترین مکان های دیدینی تهران قرار دهد.

تصویری از پل طبیعت تهران

آدرس پل طبیعت تهران: ضلع شرقی خیابان آفریقا، چهارراه جهان کودک، خیابان دیدار جنوبی

یازار بزرگ تهران، زنده ترین بنای تاریخی و دیدنی تهران

بازار بزرگ تهران، به عنوان نمادی از فرهنگ و بافت تاریخی تهران همیشه زنده ترین حال تهران را دارد. این بازار، بزرگ ترین بازار پایتخت است که مردم برای خرید و حتی تفریح و گشت و گذار در آن پا می گذارند. با قدم زدن در بازار بزرگ تهران می توانید حس و حال تهران قدیم را با گذر از محله های قدیمی و سردرهای گلی و طاق و گنبدهای مغازه ها به دست بیاورید. جالب است بدانید، بازار بدون سقف تهران، در سال ۹۰۰ هجری شمسی در زمان شاه تهماسب صفوی ساخته شد و پس از سال ها و در زمان ناصر الدین شاه قاجار، توسط یک معمار فرانسوی به عنوان بازاری مسقف مجدداً بازسازی شد.

بازار بزرگ تهران

اگر قصد بازار گردی دارید باید در نظر داشته باشید که، بازار تهران روزهای جمعه تعطیل است. اما این به این معنا نیست که در روز جمعه نمی توان بازار گردی کرد. چرا که بازار در روزهای جمعه پاتوقی برای دست فروشان است که همین مسئله به عنوان جمعه های جذاب بازار به حساب می آید.

آدرس بازار بزرگ تهران: تهران، خیابان پانزده خرداد

آغوش تهران همیشه و در هر زمان برای کسانی که دوست دارند بهترین و شیرین ترین لحظات خود را در دل پایتخت بگذرانند باز است. شما می توانید با بازدید از جذابیت های این شهر پر ترافیک و شلوغ زندگی در این شهر پر هیاهو را برای خود شیرین تر کنید.

تعداد صفحات : -1

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 5
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 10
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 4
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 19
 • بازدید ماه : 16
 • بازدید سال : 576
 • بازدید کلی : 576
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی